AMF Fastigheter förlänger med Roschier som utökar ytan i Urban Escape

För ungefär tio år sedan var advokatbyrån Roschier en av de första hyresgästerna att flytta in i AMF Fastigheters nya citykvarter Urban Escape. Nu förlängs hyreskontraktet med ytterligare nästan tio år och samtidigt utökas kontorsytan på Malmtorgsgatan 8.

Utsikt Urban Escape.jpg

2016 lämnade AMF Fastigheter över nycklarna till Roschier, en av Nordens ledande advokatbyråer och en av de allra första hyresgästerna att flytta in i Urban Escape. Det tidigare bortglömda kvarteret mitt i Stockholm City hade precis genomgått en markant förvandling, vars stadsrum idag rymmer en eklektisk mix av olika företag och verksamheter som på olika sätt bidragit till kreativitet, innovation och tillväxt. Nu väljer Roschier och AMF Fastigheter att förlänga samarbetet i kvarteret till och med den 31 december 2034.

Att ha ett centralt beläget kontor nära kommunikationer, serviceutbud och restauranger är oslagbart. För oss är kontoret den naturliga samlingsplatsen, där vi möts för att träffa våra kollegor och klienter. När vi nu fortsätter växa på den svenska marknaden är vi glada att kunna stanna kvar i Urban Escape, som har en av stans bästa utsikter, säger Johan Sidklev, Managing Partner på Roschier.

Samtidigt passar Roschier på att utöka sin kontorsyta i fastigheten på Malmtorgsgatan med 1 602 kvadratmeter, vilket resulterar i en ny totalyta på 6 411 kvadratmeter, efter att det nya kontraktet träder i kraft. Med nära 300 medarbetare kommer advokatbyråns kontor spänna över totalt åtta plan, från plan fem till tolv.

Vi är väldigt glada att Roschier vill fortsätta driva sin verksamhet från Urban Escape. Som ett väletablerat företag med många internationella kunder bidrar Roschier starkt till kvarteret som helhet. En nyanserad palett av företag och innehåll skapar mångfald, som vidare resulterar i en levande plats där människor vill vara, säger Per Helgesson, Marknadsområdeschef på AMF Fastigheter.

Roschier tillträder de nya kontorsytorna omgående. Mikael Wallgren har varit ansvarig för affären på AMF Fastigheter. Peder Engberg från Avanti har varit rådgivare för Roschier.

Detta är den andra affären på kort tid i Urban Escape-kvarteret. I fredags stod det klart att ytterligare en hyresgäst, ett ledande svenskt riskkapitalbolag som varit med sedan kvarterets omdaning, inte bara väljer att stanna utan också att utöka sin kontorsyta. Totalt rör det sig om runt 15 000 kvadratmeter kontorsyta.

Sju år sedan färdigställandet av Urban Escape har kvarteret gått från slutet och bortglömt till öppet och levande. Inte minst genom att vara en självklar mötesplats för runt 13 miljoner besökare årligen, en arbetsplats för över 7 000 människor, och en plats som samlar flera internationella företag, restauranger, barer och två unika livsstilshotell. Flera spännande nyheter väntar både kvarteret och den ikoniska handelsplatsen Gallerian som nästa år firar 50 år.  

För ytterligare frågor, kontakta:   
Tina Landelius, presskontakt, AMF Fastigheter
E-post: [email protected] 
Tfn: 0722 - 35 32 69 

Hugo Mann, presskontakt, Roschier
E-post: [email protected]
Tfn: 0703 - 508800


Om Roschier
Roschier är en av Nordens ledande advokatbyråer med kontor i Stockholm och Helsingfors. Byrån är känd för sin omfattande erfarenhet av avancerade internationella affärsjuridiska uppdrag och stora transaktioner. Roschiers klienter är ledande nationella och internationella bolag, finans- och försäkringsbolag, investerare, tillväxtföretag, liksom andra privata företag med internationell verksamhet och statliga myndigheter.

Med jurister och specialister i Sverige och Finland och etablerade relationer med ledande advokatbyråer är Roschier erkänd inom samtliga av sina kärnverksamheter som en av de ledande aktörerna på den internationella arenan.


Om AMF Fastigheter 
AMF Fastigheter är ett av Sveriges största fastighetsbolag. Fastighetsbeståndet om 34 centralt belägna, kommersiella fastigheter i Stockholm och Sundbyberg är värderat till ca 75 miljarder kronor och har en sammanlagd uthyrbar area om ca 620 000 kvadratmeter. Vår vision är att skapa platser där människor vill vara. Genom att utveckla och förvalta våra kontorsfastigheter, handelsplatser och stadsrum som Urban Escape, Mood, Stockholmsverken och Marievik bidrar vi till en levande, attraktiv och trygg stad.

AMF Fastigheter är ett helägt dotterbolag till tjänstepensionsbolaget AMF och har två förvaltningsuppdrag, ett gentemot AMF och ett gentemot Urban Escape KB, som ägs av AMF och AP7. Vårt uppdrag är att leverera en långsiktigt och stabil avkastning till pensionsspararna. Läs mer på https://www.amffastigheter.se/.