AMF Fastigheters Helena Molinero utses till Årets HR-chef
Under onsdagen anordnades årets upplaga av Stora Karriärdagen, där AMF Fastigheters HR-chef Helena Molinero utsågs till Årets HR-chef 2024. Stora Karriärdagen anordnas av Karriärföretagen i syfte att hylla och uppmärksamma Sveriges mest attraktiva arbetsgivare. Helena Molinero var även nominerad i kategorin Årets Employer branding-person 2024.

Sedan 2011 utser Karriärföretagen varje år Sveriges mest attraktiva arbetsgivare. Under Stora Karriärdagen, idag Sveriges största HR-event, prisas företag och nyckelpersoner som utmärkt sig under året. För andra året i rad fick AMF Fastigheter ta emot pris – i år i form av utmärkelsen Årets HR-chef till Helena Molinero.
– Det är med en enormt stor glädje, stolthet och ödmjukhet jag tar emot utmärkelsen som Årets HR-chef. Det här är ett pris som bygger på en teaminsats, och på det förtroende vi fått från hela övriga organisationen att testa nya vägar i arbetet med att stärka AMF Fastigheter som bolag, säger Helena Molinero, AMF Fastigheter.
”Enastående kompetens och passion”
Juryns motivering för utmärkelsen löd: “Helena Molinero på AMF Fastigheter har med kompetens och passion omdefinierat företagets HR-arbete. Hennes förmåga att implementera strategiska HR-initiativ på ledningsnivå har inte bara ökat företagets attraktionskraft som arbetsgivare, utan även
bidragit till att skapa en hållbar och positiv arbetsmiljö. Genom att förena en tydlig vision med konsekventa och effektiva insatser har hon byggt en HR-funktion som sätter människan i fokus och bidrar till företagets framgång. Hennes arbete har resulterat i en
stark och sammanhållen organisation, vilket gör Karriärföretagen stolta att tilldela
Helena Molinero priset Årets HR-chef 2024 i kategorin Naturvetare.”
Priset delades ut på Berns Salonger under onsdagskvällen. På plats från AMF Fastigheter för att ta emot priset var utöver Helena Molinero hela HR-teamet samt vd, Thomas Erséus. HR-chef Helena Molinero var även nominerad till priset Årets Employer branding-person
– Det känns fantastiskt att vår HR-chef Helena Molinero, och med henne hela HR-teamet, ännu en gång prisas för sitt gedigna arbete med att skapa en unik företagskultur. Deras insatser gör skillnad för vår organisation varje dag, säger Thomas Erséus, vd AMF Fastigheter.