Gallerian Meetup Weeks är tillbaka – två veckor av sociala träffar

För andra året i rad bjuder Gallerian in till Meetups. Den 28 april–6 maj arrangeras fem kostnadsfria event där stockholmare får chansen att mötas, mingla och kanske hitta sin nya bästa vän. Den som vill vara med gör klokt i att anmäla sig snabbt – förra året gick platserna åt fort.

 

Stockholm sägs vara en av världens mest singeltäta städer, och kan för många kännas som en både stor och svår stad att lära känna nya människor i. Gallerian har länge varit platsen där Stockholm möts och tog i höstas steget längre, genom att skapa skräddarsydda sociala träffar tillsammans med sina hyresgäster och bjuda in stockholmare att delta.

 

Under eventveckorna, i år utökade från en till två, bjuds deltagarna på aktiviteter, ny inspiration och – viktigast av allt – nya bekantskaper. På alla träffar bjuds det på mat, dryck och trevligt umgänge. Alla event är kostnadsfria, men med ett begränsat antal platser.

Fortsättning på ett lyckat koncept

 

”Efter ett mycket lyckat genomförande förra året är vi glada att lansera Gallerian Meetup Weeks i en vidareutvecklad form inför i år. Genom flera tematiska träffar vill vi skapa fler naturliga möten i Gallerian, där våra butiker, restauranger och gemensamma ytor tillsammans blir en aktiv del av innehållet. Meetup Weeks är en viktig del av vårt arbete med varumärkesplattformen ”Gallerian, Där Stockholm möts” och ett sätt för oss att vara platsen där Stockholm möts på riktigt,” säger Sandra Vannéqué, marknadsansvarig för Gallerian och Urban Escape.  

Vi vill skapa fler naturliga möten i Gallerian

Sandra Vannéqué
Marknadsansvarig för Gallerian och Urban Escape

VECKORNAS SCHEMA:

 

Tisdag 28 april – Nailart & Skåla

Nailart-kväll på KICKS Flagship Store där deltagarna lär sig måla snygga naglar under guidning, följt av bubblor och mingel med nya bekantskaper på Regeringsgatan 21.

 

Onsdag 29 april – Spinning för singlar

 

BeatCycle-pass för singlar på BECORE, följt av After Workout på nyöppnade German Beer Hall – för en garanterat ostel första dejt.

 

Måndag 4 maj – Stiltips för kvinnor

 

Stil- och vänskapsträff för kvinnor med personal shopper Ariane Aflalo, följt av bubblor och tilltugg på Il Molo – perfekt för att hämta inspiration och träffa nya vänner.

 

Tisdag 5 maj – Stiltips för män

 

Personliga stiltips för en garderob som funkar i alla lägen, med personal shopper Ariane Aflalo, följt av dryck och snacks på German Beer Hall.

 

Onsdag 6 maj – Bokklubbsträff

 

En kväll på TAK i samarbete med Akademibokhandeln och Carin Falk där boksnack står i centrum. Det bjuds på litteratur, drinkar och tvårättersmiddag.